تلسکوپ دارپا، امنیت ماهواره های نظامی را تامین خواهد کرد

مرتضی یعقوبی
پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۰
تلسکوپ دارپا، امنیت ماهواره های نظامی را تامین خواهد کرد

سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا و یا همان دارپا به تازگی مراحل ساخت جدیدترین تلسکوپ خود موسوم به Space Surveillance را به پایان رساند و آن را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد. با تک شات همراه باشید.

 

این تلسکوپ که ساخت آن بیش از یک دهه به طول انجامید، به منظور بررسی و رصد زباله های فضایی که به عنوان یکی از تهدیدات جدی ماهواره ها محسوب می شوند، تولید شده است.

 

حال نیروی هوایی آمریکا قصد دارد تا تمامی تجهیزات متعلق به این تلسکوپ را که از سال 2011 مشغول رصد سیارات و اشیای نزدیک به زمین بوده است، به کشور استرالیا منتقل و از آن برای ردیابی و شناسایی زباله های فضایی موجود در مدار ثابت زمینی (Geosynchronous) مورد استفاده قرار دهد.

 

این مدار در فاصله 22 هزار مایلی زمین یعنی جایی که ماهواره ها انعکاس دهنده چرخش زمین هستند، قرار دارد.
برایان ویدن، از اعضای بنیاد Secure World در ایمیلی به واشینگتن پست نوشت که قابلیت مانیتورینگ این مدار، می تواند برای ارتش آمریکا بسیار حائز اهمیت باشد چرا که ماهواره های زیادی را در این نقطه دارد و همواره نگرانی هایی خصوص تهدیدات این ماهواره ها وجود دارد.

 

قرار است در طی دو سال آینده، نیروهای هوایی آمریکا و دولت استرالیا این تلسکوپ را در بخش غربی استرالیا نصب کنند. پنتاگون این منطقه را بی جهت انتخاب نکرده است چرا که به عنوان یکی از مناطق ایده آل برای مشاهده و زیر نظر گرفتن مدار ثابت زمینی محسوب می شود.

 

گفته می شود که با راه اندازی این تلسکوپ، می توان تا 10 هزار شی را در اندازه های مختلف و در یک زمان واحد مشاهده کرد و با ملحق شدن به تلسکوپ Space Fence شرکت لاکهید مارتین، می توان قابلیت مانیتورینگ زباله های فضایی را تا 10 برابر افزایش داد.

 

 ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات