خود را برای مشاهده بزرگ‌ترین ماه آسمان سال های اخیر آماده کنید

مرتضی یعقوبی
یکشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۵
خود را برای مشاهده بزرگ‌ترین ماه آسمان سال های اخیر آماده کنید

ماه در چهاردهم نوامبر، یعنی ظرف 24 ساعت آینده به بزرگ‌ترین اندازه خود در آسمان خواهد رسید؛ پدیده ای که با عنوان ابَرماه (Supermoon) نیز شناخته می شود. با تک شات همراه باشید.

 

این حالت از ماه حدود 68 سال است که در آسمان دیده نشده و اگر این رویداد شگفت انگیز را از دست دهید هرگز خود را نخواهید بخشید، چرا که تا سال 2034 تکرار نخواهد شد و ماه به چنین اندازه ای در آسمان نخواهد رسید.

 

در واقع، علت اصلی وجود اندازه های مختلف برای ماه که در بعضی مواقع به کوچک‌ترین اندازه و در برخی مواقع نیز به بزرگ‌‌ترین اندازه خود می رسد این است که مدار آن به طور کامل دایره ای نیست و بیشتر به یک بیضی شباهت دارد.

 

با توجه به چنین شرایطی بدیهی است که فاصله ماه با زمین، در زمان هایی به کمترین میزان ممکن (حضیض) و در زمان هایی به بیشترین میزان خود خواهد رسید.

 

این وضعیت یعنی کامل‌ترین و نزدیک‌ترین شکل ماه به زمین در شرایطی روی می دهد که زمین، خورشید و ماه؛ هر سه در یک راستا قرار گیرند. اخترشناسان به این حالت، Syzygy نیز می گویند.

 

در حالت حضیض یعنی نزدیک‌ترین فاصله ماه با زمین، اندازه تنها قمر زمین حدود 14 درصد بزرگ‌تر و 30 درصد نیز درخشان تر از حالت ماه در وضعیت اوج خواهد بود. البته این نسبت ممکن است در زمان های مختلف اندکی کم یا زیاد شود چرا که فاصله زمین با خورشید نیز در خلال حرکت در مدار، کم و زیاد می شود.

 

همانطور که اشاره شد، امشب و فردا شب ماه به بزرگ‌ترین حالت ممکن خود می رسد که از 26 ژانویه 1948 بی سابقه بوده است و تا 25 نوامبر سال 2034 نیز تکرار نخواهد شد.

 

گرچه به گفته گوردون جانستون، از مدیران ارشد ناسا، تشخیص این وضعیت از ماه به طوری که بتوان تفاوت ماه را با سایر روزهای آن تمییز داد با چشم غیرمسلح امکانپذیر نیست. وی به شوخی عنوان کرد که برای این کار «به یک خطکش نیاز خواهید داشت تا بتوانید تفاوت ها را تشخیص دهید».

 

جانستون در ادامه افزوده است که برای مشاهده این رویداد بزرگ، می بایست ساعت خود را برای صبح زود کوک کنید، یعنی لحظات آغازین طلوع ماه و قبل از آن که نور خوشید، آسمان را به طور کامل روشن کند.

 

گفتنی است اگر بنا به دلایل مختلفی از قبیل ابری یا آلوده بودن هوا، موفق به رویت ماه نشدید، می توانید آن را به صورت زنده و از طریق رصد خانه Slooh مشاهده کنید.

 ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات