جدیدترین تصاویر از سیاره زحل توسط فضاپیمای کاسینی به زمین ارسال شد

مرتضی یعقوبی
پنجشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۰
جدیدترین تصاویر از سیاره زحل توسط فضاپیمای کاسینی به زمین ارسال شد

پس از 20 سال گشت و گذار در فضا، کاوشگر کاسینی ناسا در سپتامبر 2017 به طور رسمی بازنشست خواهد شد. اما ناسا در آخرین سال فعالیت این فضاپیما، ماموریت جدیدی را حول سیاره زحل برای آن در نظر گرفته است که امروز اولین تصاویر از این سیاره در ماموریت جدید توسط کاسینی به زمین مخابره شد. با تک شات همراه باشید.

 

کاسینی اخیراً ماموریت یافته است تا اطلاعات بیشتری را در خصوص ذرات و مولکول های گازی موجود در اطراف حلقه های سیاره زحل گردآوری و برای دانشمندان ارسال کند. این ماموریت از 30 نوامبر آغاز شده و قرار است که این فضاپیما در نیمکره شمالی زحل به حرکت در آید و پس از آن، به لبه های حلقه های اصلی این سیاره برود، یعنی جایی که قمرهای کوچک در حال گردش اند.

 

کارولین پورکو که رهبری تیم تصویربرداری کاسینی را بر عهده دارد در این خصوص عنوان می کند:

"این آغازی بر پایان کاوشگری های تاریخی کاسینی در فضاست. این تصاویر که امروز به زمین مخابره شدند و در آینده نیز بر تعداد آن ها افزوده خواهد شد، به ما یادآور می شوند که ما هم اکنون بر روی چه سیاره کم نظیری در منظومه شمسی زندگی می کنیم."

 

این تصویر توسط لنز زاویه باز دوربین کاسینی در سوم دسامبر 2016 و تقریباً نیم روز قبل از آن که این فضاپیما، از لایه های خارجی حلقه های اصلی زحل عبور کند ثبت شده است. در واقع، این تصویر قطب شمال این سیاره را نشان می دهد جایی که طوفان ها و تندبادهای سهمگین با نمایی شش ضلعی شکل می گیرد. گفتنی است وسعت هر ضلع از این شش ضلع، به اندازه وسعت کره زمین می رسد.

کاسینی

 

این تصاویر نیز در دوم دسامبر گرفته شده و همانطور که مشاهده می کنید قطب شمال و حلقه های این سیاره را نشان می دهد. هر کدام از این تصاویر، فیلترهای متفاوتی دارند که در برابر طول موج های مختلف نور حساس اند و ابرها و مه ها را در ارتفاعات مختلف نشان می دهند.

کاسینی

 

و در پایان باید گفت که این تصویر در چهارم دسامبر امسال ثبت شد که به نوعی Tethys را نشان می دهد. تتیس، پنجمین قمر بزرگ سیاره زحل به شمار می رود. بزرگ‌ترین دهانه آتش فشان این سیاره Odysseus نام دارد و قطر آن به 400 کیلومتر می رسد یعنی به طور تقریبی دو پنجم قطر این قمر.

کاسینیارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات