پرتاب ناموفق راکت پنتاگون+ویدیو

محمد خان بیگی
پنجشنبه, ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵
پرتاب ناموفق راکت پنتاگون+ویدیو

همانطور که وزارت دفاع آمریکا پیش از این اعلام کرده بود، موشک Super Strypi در تاریخ سوم نوامبر از پایگاه Barking Snads در جزیره هاوایی به سوی آسمان پرتاب شد. با توجه نام و پیشینه این موشک، همه در لحظه پرتاب آن شاهد صحنه ای به یاد ماندنی بودند، ولی تنها یک دقیقه پس از پرتاب، موشک دچار مشکلی شد و لحظاتی بعد در آسمان منفجر شد. اگرچه همه ماهواره ها و قطعات پیشرفته ای که حمل می کرد نابود شد، ولی مأموریت های آن هنوز پابرجا است. وزارت دفاع ایالات متحده وعده داده سال آینده دوباره این موشک را به فضا پرتاب کند.


می توان موشک Super Strypi را مسافری در زمان نامید؛ موشکی که ایده اولیه ساخت آن به دهه 1960 میلادی باز می گردد. نام این موشک از راکت نطامی XM-33 گرفته شده که در دهه 1960 توسط ارتش ایالات متحده ساخته شد. هدف ارتش این کشور از ساخت این موشک در آن زمان، حمل کلاهک اتمی به جو زمین، کار گذاشتن آن در آنجا و انجام آزمایش های اتمی در ارتفاع بالا بود. این موشک در سال 1962 به همین منظور استفاده شد. این تنها دفعه ای بود که ایالات متحده کلاهک اتمی را در جو زمین کار گذاشت.


پرتاب اخیر این موشک همزمان با پنجاه و پنجمین سالگرد اولین پرتاب موشک از پایگاه barking Sands بود. همچنین، اولین بار بود که موشکی با منظور گردش به دور زمین از هاوایی پرتاب می شد.


موشک Super Strypi در حال حاضر بخشی از طرح وزارت دفاع آمریکا برای ساخت سیستم دفاعی متشکل از ماهواره های کوچک و یکپارچه در ارتفاع پایین جو یا LEONIDAS است. این وزارتخانه تلاش می کند به راه حلی برای کاهش هزینه انتقال اجسام با وزن کم دست پیدا کند؛ اجسامی مانند ابزارهای علمی یا حتی تجهیزات جاسوسی.


این موشک حامل سیزده فضاپیما بود که اکثر آنها ماهواره های تصویربرداری و تحلیلی اَبَر طیفی به منظور استفاده در پژوهش های جغرافیایی بودند. سایر ماهواره های آن عبارت بودند از ماهواره Supernova-Beta، ماهواره CubeSats ناسا و ماهواره سه قسمتی STACEM، که همگی پس از انفجار Super Strypi نابود شدند.


هنوز زمان دقیقی برای تکرار این پرتاب در سال آینده اعلام نشده است.

ویدیوی آماتور زیر لحظه پرتاب و انفجار این موشک را نمایش می دهد.

 

 ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
۱ نظر
  • شهروز پاسخ

    سلام و ممنون از وبسایت بسسیار خوبتون لطفن برای معرفی هرچه بیشتر و بهتر سایت خود تلاش کنید ممنون

پادکست رادیویی تک شات