اظهارات تازه عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در خصوص پیام رسان های داخلی

پیام ادیب
یکشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۰
اظهارات تازه عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در خصوص پیام رسان های داخلی

پیام رسان های بومی و توسعه ی آنها از جمله موضوعاتی است که علیرغم تلاش های بسیار، نتیجه ی راضی کننده ای در بر نداشته است. رضا تقی پور، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در خصوص پیام رسان های داخلی و دلایل ناکامی آنها در برابر شبکه های پیام رسان خارجی اظهارات تازه ای داشته است که در ادامه توجه شما را به آنها جلب می کنیم. با تک شات همراه باشید.

 

تقی پور در خصوص مصوبه ی اخیر شورای عالی فضای مجازی در ارتباط با تعیین چارچوب کلی سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی گفته است: «چارچوب کلی سیاست ها به صورت خلاصه شامل حفظ هویت ملی و دینی، امکان پردازش و ذخیره سازی اطلاعات در داخل کشور، صیانت و حفظ حریم خصوصی، حفظ ارزش های اجتماعی جامعه و قابلیت پیشگیری از جرایم می شود که این روزها در فضای مجازی رو به گسترش است».

 

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در ادامه افزوده است: «قطعا پیام رسان های داخلی ما از نظر قابلیت و پیشرفته بودن، فراتر از پیام رسان های دیگر خواهند بود و صرفه جویی در بحث های اقتصادی نظیر پهنای باند را به وجود می آورند».

 

به گفته ی وی مقرر شده است برنامه ی راهبردی 5 ساله ی فضای مجازی تهیه و به این شورای عالی ارائه شود. وزیر اسبق ارتباطات با اشاره به جایگاه خاص شبکه ملی اطلاعات و پیام رسان های داخلی در این برنامه ی راهبردی گفته است: 

هیچ کشوری در دنیا به اندازه ی ایران این میزان قابلیت و ظرفیت را از منظر نیروی انسانی و فنی ندارد و حتی در بسیاری از کشورهای دنیا، متخصصان ایرانی هستند که راهبری امور مربوط به این حوزه را انجام می دهند اما با این اوصاف خوشایند نیست ایران برای خودش پیام رسانی نداشته باشد.

 

وی در خصوص عدم موفقیت پیام رسان های داخلی در جذب مخاطب علیرغم صرف هزینه های مالی و انسانی، اظهار داشته که آسیب شناسی های این موضوع صورت گرفته است. به عقیده ی وی، پیام رسان های خارجی با درآمد هایی که از محل تبلیغات و بخش های جانبی دارند، قدرت مالی زیادی پیدا کرده اند که هنوز رسیدن به این مرحله برای پیام رسان های داخلی به دلیل جوان بودن زود است.

 

این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در ادامه گفته است اگر با این سیاست های تصویبی بتوانیم پیام رسانی داخلی داشته باشیم، قطعا مردم ترجیح می دهند به خاطر آسیب های اجتماعی و نقض حریم خصوصی در شبکه های پیام رسان خارجی، به سمت استفاده از نمونه های داخلی بیایند. به اعتقاد وی با راه اندازی این شبکه های ارتباطی در داخل کشور، جرایم قابل کنترل می شوند و دیگر شاهد گزارش های پلیس مبنی بر اتفاق عمده ی جرایم در این فضا نخواهیم بود.ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات