کشف محموله بزرگ تجهیزات رایانه ای قاچاق به ارزش بیش از 30 میلیارد تومان

پیام ادیب
یکشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
کشف محموله بزرگ تجهیزات رایانه ای قاچاق به ارزش بیش از 30 میلیارد تومان

روز گذشته قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستگیری چند نفر در ارتباط با یک محموله ی بزرگ قاچاق حاوی 5 کانتینر تجهیزات خاص رایانه‌ای، تصویربرداری و سرور به ارزش بیش از 30 میلیارد تومان خبر داد. یکی از این قاچاقچیان به نام م. ف. که توسط وزارت اطلاعات و با همکاری مسئولین گمرک دستگیر شده است، ظاهراً پیش از این نیز سابقه ی قاچاق چنین تجهیزاتی را داشته است. برای اطلاع از جزئیات بیشتر خبر با تک شات همراه باشید.

 

آن گونه که از گفته های خورشیدی بر می آید مأموران وزارت اطلاعات پس از شناسایی این محموله با همکاری گمرک و توقیف 5 کانتینر جنس قاچاق آن، موفق به کشف مقادیر زیادی مینی کامپیوتر، دوربین‌ های تصویربرداری سینمایی با ارزشی بین 80 تا 100 میلیون تومان به ازای هر یک، و تعدادی سرور عظیم و بسیار پرقدرت شدند که ارزش برخی از این سرورها نیز بالغ بر 10 میلیارد تومان برآورد شده است.

 

در ادامه ی تحقیقات مشخص شده است یکی از دستگیر شدگان به نام م. ف. که مالک 3 دستگاه از 5 کانتینر توقیفی است دارای سابقه ی دستگیری بوده و در رابطه با قاچاق پرونده دارد. این شخص سعی کرده بوده با اظهارات خلاف واقع، بار کانتینر ها را «تین کلاینت» با هزینه ی گمرکی 4% عنوان کند، در حالی که تجهیزات مذکور تعرفه ای به مراتب بالاتر و برابر با 26 درصد دارند.

 

فرد مذکور پیش از این به اتهام مشارکت و مباشرت در قاچاق کالا، علاوه بر ضبط بیش از 900 دستگاه نوت بوک و 5 دستگاه سرور به نفع دولت، به رد بهای مال از بین رفته به میزان بیش از 120 میلیارد ریال و پرداخت جزای نقدی به مبلغ بیش از 255 میلیارد ریال در حق صندوق دولت محکوم شده بود.

 

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، به نظر می رسد محموله ی توقیف شده در تهران با محموله‌ های ترخیص شده از گمرک رجایی بی ارتباط نباشد. 4 ماه قبل یک محموله ی 8 کانتینری تجهیزات رایانه‌ ای با استفاده از کارت بازرگانی یک بار مصرف به گمرک شهید رجایی اظهار شد و در نتیجه ی بررسی های چند باره ی این پرونده، گمرک شهید رجایی با همکاری یک نهاد نظارتی مطالبه نامه ای یک میلیارد و 250 میلیون تومانی به نام شرکت وارد کننده صادر کرد.

 

در مراحل اولیه ی تشریفات گمرکی محموله ی 8 کانتینری، با توجه به سوء سابقه ی فرد اصلی وارد کننده ی این تجهیزات، خروج محموله با دخالت  بازبینی گمرک به بررسی و بازبینی کامل اظهارنامه منوط می شود. با این حال با وجود هشدار های ارائه شده، با صدور 120 میلیون تومان تفاوت، مجوز خروج محموله از گمرک صادر می شود. اما به دنبال اعتراض دفتر بازبینی، پس از خروج کالا مبلغ 125 میلیارد ریال مطالبه نامه صادر می‌ شود.

 

صاحب کارت بازرگانی یک بار مصرف علیرغم ورود دیوان محاسبات استان به موضوع، در جهت پرداخت بدهی خود اقدامی ننموده اما به موجب نامه ی دفتر بازبینی، ارزش کالا و مطالبات واقعی گمرک رقمی بسیار بیشتر از مطالبه نامه ی صادر شده است. یک منبع آگاه در این خصوص گفته است رهگیری انبار های نهایی کالا یکی از روش های شناسایی محموله‌ های قاچاق این فرد بوده است.

 

گفتنی است انتشار اطلاعات بیشتر در این خصوص به آینده موکول شده است. ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات