تاکید مجدد دبیر شورای عالی فضای مجازی بر لزوم احراز هویت فعالان فضای مجازی

پیام ادیب
دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
تاکید مجدد دبیر شورای عالی فضای مجازی بر لزوم احراز هویت فعالان فضای مجازی

همان گونه که به اطلاعتان رسانده بودیم، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه ی همایش ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات روستایی از پیشنهادی سخن گفت که در آخرین جلسه ی شورای عالی فضای مجازی مطرح شده بود مبنی بر لزوم احراز هویت گردانندگان کانال های تلگرامی پر مخاطب.

 

پس از آن نیز رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌ های دیجیتال وزارت ارشاد از آماده شدن زیرساخت لازم برای اجرای مصوبه ی شورای عالی فضای مجازی برای احراز هویت دارندگان کانال‌ های تلگرام خبر داد

 

حال دبیر شورای عالی فضای مجازی در این خصوص گفته است که با مصوبه ی این شورا، تمامی فعالان فضای مجازی که اقدام به انتشار مطلب می‌کنند از جمله‌ کانال‌های شبکه های اجتماعی، اثرها و بیلبورد های دارای بیش از ۵ هزار کاربر باید در سامانه‌ای ثبت و مسئولیت انتشار مطالب خود را مانند مطبوعات بپذیرند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با تک شات همراه باشید. 

 

ابوالحسن فیروزآبادی روز گذشته در حاشیه ی بازدید از نمایشگاه الکامپ، جزئیات مصوبه ی شورای عالی فضای مجازی برای احراز هویت کاربران فضای مجازی را تشریح کرد.

 

دبیر شورای عالی فضای مجازی در این باره اظهار داشت: 

طبق این مصوبه فعالیت کاربران در فضای مجازی شامل اینترنت، شبکه‌ های اجتماعی و موبایل شفاف‌ سازی و کاربران احراز هویت می‌شوند. هم‌اکنون 150 هزار کانال تلگرامی در کشور فعال است که فعالیت آنها به ثبت نرسیده و در فاز اول ساماندهی فعالیت اثر های اجتماعی تصمیم داریم کانال‌ های فعال احراز هویت و فعالیت‌شان شفاف و ضابطه‌مند شود که البته مالکان بسیاری از این کانال‌ها مشخص و معتبر هستند که به معرفی و احراز هویت تمایل دارند.

 

وی در ادامه افزوده است که بر همین مبنا، مرکزی مورد نیاز خواهد بود که احراز هویت فعالان فضای مجازی در آن به صورت شفاف انجام شود و فعالان این فضا بتوانند در صورت نیاز، اعتراض، نقد یا پیشنهاد و نظرات خود را به آن ارائه دهند و حقوق خود را پیگیری کنند.

 

پیش از این نیز سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌ های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ی اقدامات صورت گرفته در این خصوص گفته بود «ما از قبل بستری را به نام samandehi.ir داشتیم که تا ۱۰ روز دیگر برای ثبت اعتبار ادمین شبکه‌ های مجازی آماده فعالیت می‌شود». 

 

فیروزآبادی اظهار داشته است:

بر این اساس تمامی دارندگان کانال‌ ها، شبکه‌ های اجتماعی، بیلبورد بیش از 5 هزار کاربر باید در سامانه‌ای ثبت شوند تا قابل معرفی به جامعه باشند و مسئولیت انتشار مطالب خود را بپذیرند. انتشار مطالب در فضای مجازی ادعاهای حقوقی ایجاد می‌کند و مسئولیت این ادعا باید پذیرفته شود، همانطور که در تمامی کشور ها برای مطبوعات قوانین وجود دارد.

 

دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص مصوبه ی این شورا برای احراز هویت مشترکان موبایل نیز اذعان داشته است:

تعداد قابل توجهی از کاربران اینترنت با موبایل به اینترنت متصل می‌شوند که مالکیت برخی سیم‌ کارت‌ ها مشخص نیست و در زمان ثبت نام، دقت کافی برای اخذ مشخصات کامل صرف نشده است. از این رو شاهد وقوع موارد مجرمانه‌ای از طریق سیم‌ کارت‌ ها هستیم که در بسیاری موارد مالکان واقعی سیم‌ کارت‌ ها به دلیل سوء استفاده از هویتشان مسئولیت جرایم را بر عهده نمی‌گیرند؛ اما از نظر قانونی مالک سیم‌کارت مسئولیت دارد.

 

وی در ادامه تاکید داشته است تکمیل و به روز رسانی مشخصات تمامی مالکان سیم‌ کارت های موبایل در کشور الزامی است.

 

فیروزآبادی در پایان پیرامون تعرفه ی اتصال به شبکه ی ملی اطلاعات نیز گفته است: «شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ ای در این باره دارد که در آن توصیه شده تعرفه ی متناسب با توانمندی مردم در بخش‌ های مختلف جامعه تعریف شود. همچنین در این مصوبه تفکیک هزینه ی استفاده از ترافیک داخلی و خارجی نیز مورد تاکید قرار گرفته است».

 

گفتنی است ضرب الاجل نهایی رگولاتوری برای تعیین تکلیف سیم کارت های بی هویت، اول دی ماه اعلام شده است.ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات