آلمان به دنبال تصویب قوانین سختگیرانه علیه انتشار خبرهای دروغین در فیسبوک

محمد خان بیگی
چهارشنبه, ۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۰
آلمان به دنبال تصویب قوانین سختگیرانه علیه انتشار خبرهای دروغین در فیسبوک

با توجه به رواج چشمگیر استفاده از شبکه های اجتماعی، متاسفانه راه موثری برای جلوگیری از انتشار خبرهای نادرست وجود ندارد. با این حال، به نظر می رسد مقامات آلمانی به دنبال راهی برای مقابله با این معضل در شبکه اجتماعی فیسبوک هستند. با تک شات همراه باشید.


به موجب این طرح پیشنهادی، فیسبوک ملزم خواهد شد تا در هر لحظه از شبانه روز به طور فعالانه با خبرهای نادرست مقابله کند. در صورتی که فیسبوک 24 ساعت پس از انتشار یک خبر نادرست هنوز آن را حذف نکرده باشد، باید مبلغ پانصد هزار یورو جریمه بپردازد.


همچنین، فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی که سهم عمده ای از بازار در اختیار دارند ملزم خواهند شد تا تیم هایی را در آلمان مستقر کنند و به گزارش های رسیده درباره خبرهای نادرست رسیدگی کنند. این طرح تاکنون با حمایت گسترده از سوی احزاب مختلف در آلمان روبرو شده است. هر یک از این احزاب نیز از طرح ها و برنامه های خود برای مقابله با انتشار خبرهای کذب در فیسبوک خبر داده است.


این در حالی است که فیسبوک اخیرا به موضوع انتشار خبرهای نادرست واکنش نشان داده و گفته برنامه هایی برای مقابله با این مشکل در آمریکا دارد. به موجب این طرح، کاربران قادر خواهند بود تا هر خبر نادرستی که در feed خود مشاهده می کنند را گزارش دهند. همچنین، الگوریتم هایی نیز در پس زمینه فعالیت می کنند و خبرهای نادرستی که احتمال پربازدید شدن شان وجود دارد را حذف می کنند. البته نادرست بودن این خبرها پیش از حدف باید به تایید عوامل انسانی نیز برسد.


به هر ترتیب، جای تعجب نیست که دولت آلمان به فکر اتخاذ چنین تصمیمات سخت گیرانه ای افتاده است. انتخابات فدرال این کشور سال آینده برگزار می شود و طی آن، 598 نماینده وارد مجلس این کشور می شوند. خانم مرکل نیز قصد دارد بار دیگر در انتخابات شرکت کند و پیش بینی می شود که او سخت ترین کارزار انتخاباتی خود را طی سال آینده پشت سر بگذارد. مقامات آلمانی نگران اند که جنجالی که خبرهای دروغین فیسبوک در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پا کرد و تاثیرات احتمالی که به دنبال داشت، در آلمان هم اتفاق بیافتد.

 ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات