قسمتی از مغز که مسئول شناسایی چهره افراد است در بزرگسالی نیز رشد می‌کند

منیره لطفی
شنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۰
قسمتی از مغز که مسئول شناسایی چهره افراد است در بزرگسالی نیز رشد می‌کند

محققان علوم اعصاب تا به امروز بر این باور بودند که پس از دوران کودکی، مغز ما دیگر رشد نمی‌کنند اما نتایج تحقیقات اخیرکارشناسان اسنفورد نشان می دهد که یکی از بخش‌های مغز حتی پس از کودکی همچنان به رشد خود ادامه می دهد. با تک شات همراه باشید.

 

این محققان با استفاده از تکنیک‌های جدید تصویربرداری MIR به این نتیجه رسیده‌اند که بخشی از مغز به نام Fusiform Gyrus (شکنج دوکلی شکل) که لوب‌های گیجگاهی و پشت سری به را هم متصل کرده و در حالت کلی مسئولیت شناسایی چهره افراد را به عهده دارد، پس از اینکه رشد سایر بخش‌های مغز متوقف می‌شود، هم چنان به رشد خود ادامه می‌دهد. این تحقیق می‌تواند شروعی برای تحقیقات گسترده تر و پیچیده‌تر درباره بافت‌های سلولی مغز باشد و به بهبود بیمارانی که از یک اختلال به نام Facial Bilndness (چهره کوری یا چهره ناشناسی، نوعی اختلال عصب شناسی که که مانع از بازشناسی چهره‌ها توسط بیمار می شود) رنج می‌برند، کمک کند.

 

در حالت عادی مغز ما بین سنین اول کودکی و بلوغ، طی فرآیندی به نام Pruning نورون‌های خود را از دست می دهد. این فرآیند به بخش‌های تصویری ذهن ما که مواردی مانند مناظر و راهروها را شناسایی می‌کنند، و نه چهره اشخاص، مربوط می‌شود.

 

محققان از دو دستگاه MIR مختلف برای اسکن کردن فعالیت و تراکم مغز در دو بخش متفاوت از مغز استفاده کردند: بخشی که مسئول شناسایی چهره‌هاست و بخشی که برای سایر تشخیص‌های تصویری به کار می‌رود. سپس این ساختارهای ذهن کودکان (5 تا 12 ساله) با ذهن بزرگسالان (22 تا 28 ساله) مقایسه کردند. نتایج این بررسی نشان داد که نواحی Fusiform Gyrus بزرگسالان ضخیم تر از کودکان است و سطومح پروتئین، سلول‌ها و فعالیت‌های بزرگسالان نیز متفاوت از کودکان است. اما سایر بخش‌های تصویری رشد کمتری داشتند.

 

محققان به این نتیجه رسیدند که دلیل رشد این نواحی این است که انسان‌ها در مراحل اولیه رشد خود دارای مهارت‌های تشخیص چهره محدودی هستند اما با گذشت زمان ما با افرادی بیشتری آشنا می‌شویم و این بخش از مغز برای عقب نماندن مجبور به رشد است.

 

این فناوری برای مشاهده مستقیم تغییرات سلولی در موجودات زنده، اولین در نوع خود است و می توان آن را در سایر پژوهش‌ها مورد استفاده قرار داد. قدم بعدی این محققان بررسی رشد سایر نواحی مغز در سنین بزرگسالی است.

مغزارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات