بانک مرکزی روسیه هک شد

پریسا قره گوزلو
یکشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۰
بانک مرکزی روسیه هک شد

دیروز در تک شات خبر هک شدن بانک مرکزی عربستان را خواندید و امروز خبر دیگری در خصوص حمله سایبری به بانک مرکزی روسیه منتشر شده است. به دنبال هک بانک مرکزی روسیه، به نظر می رسد که روسیه 31 میلیون دلار پول را از دست داده است. روز جمعه، موسسه مالی این کشور اعلام کرد که شکافی امنیتی موجب شد تا در حمله سایبری اخیر به بانک مرکزی این کشور، مبلغ دو میلیارد روبل معادل 31 میلیون دلار به سرقت برود. یکی از مقامات بانک مرکزی، Artyom Sychoyov، در مصاحبه ای اعلام کرد این مبلغ قطعا از هدف اصلی هکرها که قصد داشتند مبلغی معادل 78 میلیون دلار را به سرقت ببرند کمتر است.


بنا بر آخرین گزارش ها، این حمله سایبری با استفاده از اعتبارات جعلی انجام شده است. بانک مرکزی روسیه جزییات بیشتری در خصوص روش مورد استفاده هکرها ذکر نکرده است. یکی دیگر از مقامات بانک مرکزی روسیه، Ekaterina Glebova در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال اعلام کرد:"نمی توانیم زمان دقیق این سرقت را اعلام کنیم و فقط می توانیم بگوییم که این اقدام امروز انجام شده است." روسیه اعلام کرده درصدد است امنیت سایبری خود را برای مقابله با چنین اقداماتی افزایش دهد.


لازم به یادآوری است که این نخستین موسسه مالی نیست که قربانی چنین حملاتی شده است. از سال 2015 تا کنون، اکوادور، فیلیپین، بنگلادش و ویتنام مورد حملات سایبری مشابهی قرار گرفته اند و به نظر می رسد با افزایش جسارت هکرها و همچنین عدم تغییر اقدامات امنیتی این روند به رشد خود ادامه خواهد داد. صندوق بین المللی پول هشدار داده است که اقتصادهای نوظهور با توجه به مشکلاتی که در زمینه روابط بانکی دارند بیشتر در معرض خطر چنین حملاتی هستند.


بانک مرکزی روسیه با مقامات قانونی در این خصوص مذاکراتی داشته و توصیه های امنیتی نیز در اختیار سایر بانک های روسی قرار داده است. Glebova همچنین افزود که این موسسه مالی در تدارک مذاکراتی با وزارتخانه ها و سایر سازمان هاست تا مطمئن شود در مقابل هر گونه حمله احتمالی دیگر علیه شبکه مالی روسیه محافظت لازم وجود دارد. او بر لزوم آمادگی این شبکه برای مقابله با خطرات احتمالی تاکید کرد.ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات