1200 مجرم اینترنتی ظرف 8 ماهه نخست امسال در تهران دستگیر شده اند

پیام ادیب
دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۵
1200 مجرم اینترنتی ظرف 8 ماهه نخست امسال در تهران دستگیر شده اند

به گفته ی رئیس پلیس تهران، ظرف 8 ماهه ی نخست امسال 1200 مجرم اینترنتی در تهران شناسایی و دستگیر شده اند.

 

با این حال، برداشت های غیر مجاز اینترنتی از حساب افراد، کلاهبرداری، تخریب داده های شخصی، نقض حریم خصوصی شهروندان، مزاحمت و اخاذی های اینترنتی به نسبت سال قبل رشدی نداشته اند. برای اطلاع از جزئیات سخنان رئیس پلیس تهران بزرگ در خصوص جرایم اینترنتی با تک شات همراه باشید. 

 

حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران بزرگ، ضمن اشاره به اقدامات و عملکرد پلیس فتای تهران بزرگ، به دستگیری 1200 مجرم فضای مجازی طی 8 ماه نخست سال 95 در شهر تهران اشاره کرده و گفته است بیش از 77 درصد از پرونده های تشکیل شده در پلیس فتای پایتخت به نتیجه رسیده اند.

 

وی در این خصوص افزوده است: 

986 متهم مرد و 298 متهم زن در رابطه با پرونده هایی که از سوی شکات در خصوص مسائل اقتصادی ،اخلاقی و اجتماعی تشکیل شده، در 8 ماه نخست سال جاری از سوی ماموران پلیس فتای تهران بزرگ شناسایی و دستگیر شده اند.

 

رئیس پلیس پایتخت، تحریف اطلاعات، انتشار صوت و فیلم های مستهجن، انتشار فیلم و تصاویر خصوصی افراد، نشر اکاذیب، تهدید و اخاذی و مزاحمت های اینترنتی، هک سیستم های رایانه ای، فروش کالا های غیرمجاز، سایت های خلاف عفت عمومی و همسریابی غیر مجاز، برداشت غیر قانونی از حساب مالی افراد، کلاهبرداری، فیشینگ و... را از جمله جرایمی عنوان کرده است که در این مدت پلیس فتای پایتخت با آنها برخورد کرده.

 

وی در این رابطه اذعان داشته است: 

طی 8 ماه نخست سال جاری، 871 پرونده در خصوص جرایم اقتصادی رخ داده در فضای مجازی تشکیل شده که با تلاش مهندسان پلیس فتا ی تهران بزرگ، 746 پرونده کشف و 247 متهم مرد و 75 متهم زن که از این طریق اقدام به برداشت غیر مجاز اینترنتی از حساب کاربران می کردند دستگیر شدند.

 

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به جرایمی که از طریق شبکه های اجتماعی روی می دهد اظهار داشته است:

نرم افزار هایی همچون تانگو، اینستاگرام، تلگرام و ... که کاربران اطلاعات شخصی و تصاویر خود را روی آنها قرار می دهد، فضایی را در اختیار هکر ها و سارقان اینترنتی قرار می دهد تا با سوء استفاده از این اطلاعات، به حریم خصوصی افراد نفوذ کرده و از این اطلاعات بهره برداری نادرست انجام دهند.

 

سردار ساجدی نیا، در پایان با اشاره به تهدیدات و آسیب های موجود در فضای مجازی به خصوص برخی شبکه های اجتماعی، خاطر نشان کرده است: «فضای مجازی دنیایی بسیار گسترده و با پیچیدگی های بسیاری است که کاربران آموزش ندیده را به سهولت دچار گرفتاری و دردسر می کند».  

 

وی افزوده است:

استفاده و بهره برداری از این مقوله مستلزم آموزش و فرهنگ سازی است چرا که تکنولوژی های نوین در عصر حاضر به دلیل جذابیت های خاص خود باعث جذب مخاطب بسیار شده و اگر کاربر هدف مشخصی نداشته باشد چه بسا در دام انحراف و سوءاستفاده ی افراد فرصت طلب قرار گیرد.ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات