حمله هکرهای روس به زیرساخت های انرژی و نظامی اوکراین

محمد خان بیگی
یکشنبه, ۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۰
حمله هکرهای روس به زیرساخت های انرژی و نظامی اوکراین

همزمان با ادامه درگیری ها در شرق اوکراین، دو گزارش مختلف حکایت از آن دارند که هکرهای روسیه ای به شبکه توزیع برق و سیستم دفاعی این کشور جنگ زده نفوذ کرده اند. در ادامه با تک شات همراه باشید.


در مناطق اطراف کیف پایتخت اوکراین، جمعیتی بین صد تا دویست هزار نفر در تاریخ بیست و هشتم آذر ماه به دلیل قطع شدن شبکه توزیع برق شرکت Ukrenergo با خاموشی روبرو شدند. هرچند این مشکل به سرعت برطرف شد، اما نگرانی هایی درباره میزان امنیت زیرساخت های این کشور در مقابل هکرها ایجاد کرده است.


وسولود کوالچوک مدیرعامل شرکت Ukrenergo در مصاحبه ای گفته 99 درصد اطمینان دارد یک حمله سایبری عمدی این خاموشی را ایجاد کرده است. این حمله شبیه به حمله دیگری است که سال پیش و با نام Sandworm از سوی هکرهای روس انجام شد. تاکنون ارتباط مستقیمی بین این هکرها و ارتش روسیه پیدا نشده است.


در همین زمان، به نظر می رسد نرم افزاری که هدف از طراحی آن شناسایی سریع خمپاره اندازهای D-30 بوده و توسط ارتش اوکراین استفاده می شده توسط یک بدافزار به سرقت رفته که احتمال دارد مکان این سلاح های بزرگ را در اختیار طرف روس قرار داده باشد. موسسه پژوهش های امنیتی CrowdStrike اعلام کرده از اواخر سال 2014 تا 2016، نسخه ای از این نرم افزار در فروم های نظامی اینترنتی دست به دست شده است.


این بدافزار احتمالا توسط گروه هکرهای روس با نام Fancy Bear نوشته شده و گمان می رود که علت افشای ایمیل های Podestra نیز باشد و مسئولیت افشای اطلاعات پزشکی ورزشکاران المپیک را نیز به عهده گرفته است.ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات