ردپای بدافزار روسی در شرکت برق آمریکایی؛ بازی همچنان ادامه دارد

پریسا قره گوزلو
ﺳﻪشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۰
ردپای بدافزار روسی در شرکت برق آمریکایی؛ بازی همچنان ادامه دارد

بنابر گزارش واشنگتن پست، یک شرکت آب و برق در ورمونت آمریکا به تازگی به شواهدی از وجود یک بدافزار روسی در سیستم خود دست یافته است. گفته می شود این کد با اقدامات خرابکارانه روسیه موسوم به Grizzly Steppe، که برای نفوذ به سیستم های دولت آمریکا اجرا شده بود مرتبط است. در ادامه با تک شات همراه باشید.


به گفته شرکت Burlington Electric Department، کد مخرب مرتبط با Grizzly Steppe فقط بر روی یکی از لپ تاپ های این شرکت که به شبکه متصل نبوده یافت شده است. در نتیجه نگرانی در خصوص نفوذ روسیه به شبکه برق سراسری آمریکا برطرف شده است. این شرکت که به شهر برلینگتون تعلق دارد در پستی در فیسبوک موضوع آلودگی لپ تاپ به این بدافزار را تایید کرده است.

 

کریستوفر رکشیا از شرکت خدمات عمومی ورمونت نیز در مصاحبه ای با Burlington Free Press اظهار کرد:

شبکه برق در معرض خطر نیست. این مجموعه این بدافزار را تشخیص داده و شناسایی کرد و موضوع را به مراجع ذیربط اطلاع داد و لپ تاپی که آن بدافزار بر روی آن دیده شده بود از سیستم جدا شد.

روز گذشته، وزارت امنیت داخلی و FBI نسبت به انتشار گزارش مشترک خود اقدام کردند و توضیحاتی در خصوص عملیات خرابکارانه Grizzly Steppe ارایه دادند. وزارت امنیت داخلی همچنین به شرکت های آب و برق آمریکایی تذکر داده است که باید سیستم های خود را در خصوص امکان وجود بدافزار مرتبط با Grizzly Steppe مورد بررسی قرار دهند.


مایک کاناریک، از مسئولان شرکت برق برلینگتون نیز در بیانیه خود گفت:

ما به سرعت تمام کامپیوترهای موجود در سیستم را به دنبال ردپایی از این بدافزار مورد بررسی قرار دادیم و این بدافزار را فقط در یک لپ تاپ که به سیستم های شبکه متصل نبود پیدا کردیم. و بلافاصله مقامات فدرال را در جریان قرار دادیم.


وزارت امنیت داخلی، شرکت توزیع برق دیگری که در ورمونت فعال است، Green Mountain Power، را نیز مورد کنترل قرار داد و اعلام کرد که هیچگونه مورد امنیتی در سیستم های این شرکت دیده نشده است.


این اتفاق یادآور اقدام سایبری خرابکارانه ای است که در سال 2015 روسیه در زیرساخت های شبکه برق شهر کیف اوکراین انجام داد. رئیس جمهور اوکراین، روسیه را به هزاران فقره حمله سایبری علیه این کشور محکوم کرده است.


اخیراً نیز اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در سری اقداماتی که در پاسخ به اقدامات هکری روسیه انجام داده است، 35 مقام روسی را از این کشور اخراج کرد. رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، نیز در پاسخ اعلام کرد که در قبال تحریم ها مقابله به مثل نخواهد کرد، و این واکنش او تحسین رئیس جمهور منتخب آمریکا، دونالد ترامپ را در پی داشت.ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات