حمایت گوگل از اپل در مخالفت با پلیس فدرال آمریکا

منیره لطفی
پنجشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۵
حمایت گوگل از اپل در مخالفت با پلیس فدرال آمریکا

دیروز در تک شات خواندید که FBI از اپل درخواست کرده است تا آیفون 5C مورد استفاده یکی از مهاجمان حادثه تروریستی سن برناردینو را آنلاک کرده و در نتیجه به فرآیند تحقیقات نیروی پلیس کمک کند. پلیس فدرال آمریکا هم چنین از اپل درخواست کرد که با طراحی یک نرم افزار (ارایه یک در مخفی برای امکان هک کردن گوشی) به FBI امکان دهد تا به گوشی مورد نظر دسترسی داشته باشد.

 

در هر حال اپل به درخواست FBI جواب نه داده و تیم کوک، مدیر عامل این شرکت برای توضیح این جواب منفی، یک نامه بسیار طولانی و عمومی را منتشر کرده است.

 

اکنون گوگل نیز به میدان آمده است و با وجود اینکه گوگل و اپل در بازار جهانی اسمارت فون‌ها رقیب یکدیگر محسوب می‌شوند، به نظر می‌رسد که شرکت گوگل درباره این درخواست با اپل موافق است. ساندر پیچای، مدیر عامل گوگل به تازگی در چندین پست توییتری، حمایت خود را از اپل اعلام کرده است.

 

پیچای تایید کرده است که مقامات دولتی قانونی برای محافظت از مردم در برابر جرایم و اقدامات تروریستی در شرایط سختی به سر می‌برند. او هم چنین بیان کرده که شرکت‌های بزرگ فناوری جهان مانند گوگل از تبعیت از درخواست‌های قانونی معتبر خوشحال خواهند شد.

ما محصولاتی ایمن تولید می‌کنیم تا از اطلاعات شما محافظت کنیم و مبتنی بر دستورهای قانونی معتبر، به مقامات دولتی امکان دسترسی به این اطلاعات را می‌دهیم.

در هر حال پیچای در ادامه می گوید که درخواست از شرکت‌هایی مانند اپل برای باز کردن یک در مخفی به روی نیروهای پلیس، از گذشته تا به امروز نتیجه مطلوبی نداشته و بسیار دردسر ساز بوده است.

اما دسترسی داشتن به برخی از اطلاعات، کاملا متفاوت از درخواست پلیس از شرکت‌ها برای فراهم سازی قابلیت هک کردن داده‌ها و دستگاه‌های هوشمند مشتریان است.

این اتفاق در گذشته نیز افتاده است، ارایه یک در مخفی برای کاربران خوب همچون نیروهای پلیس به این معنی است که افراد شرور نیز این پتانسیل را دارند تا در صورت پیدا کردن این در مخفی به آن دسترسی داشته باشند.

این اظهار نظر گوگل چندان تعجب برانگیز نیست زیرا این شرکت نیز از استراتژی‌های کدگذاری مشابهی همچون اپل استفاده می‌کند.ارسال نظر

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
نظر شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.
پادکست رادیویی تک شات